Туберкульоз

Туберкульоз - інфекційне захворювання, що викликається туберкульозними паличками. До них відносяться палички Коха, мікобактерії туберкульозу. У хворих може бути не лише туберкульоз легенів, але і туберкульоз суглобів, кісток, шкіри. Для всіх форм захворювання необхідно термінове лікування, інакше туберкульоз буде прогресувати і призведе до летального результату.Туберкульоз як захворювання відомий давно. У Європі він поширився під час промислової революції. У цей період перенаселеність міст стала причиною більше 30 відсотків смертей від даного захворювання. У сорокових роках був розроблений антибіотик стрептоміцин, в п'ятдесятих створили ізоніазид, пізніше з'явилися ще ліки - етамбутол і рифампіцин. У 80-і роки випадки захворювання на туберкульоз стали збільшуватися. Перенаселеність міст, антисанітарний стан зробили захворювання знову в центрі уваги. Зараз багато штами туберкульозу стали більш стійкими до антибіотиків, якими звикли їх лікувати. Лікарі шукають нові методи і ліки. Росія також в плані захворювання на туберкульоз знаходиться в тривожної ситуації, так як захворюваність зростає, причому щорічно від туберкульозу помирають тисячі людей. Знання профілактики туберкульозу, а також симптомів цієї страшної хвороби допомагає тримати ситуацію під контролем і проводити ефективне лікування туберкульозу.

Причини захворювання на туберкульоз

Зараження туберкульозом легень може статися від хворого повітряно-крапельним шляхом. Іноді зараження буває через сире молоко, взяте від корови, ураженої туберкульозом. Однак не завжди цей контакт може вилитися в захворювання, якщо організм людини досить міцний, щоб впоратися з інфекцією. Хвороба вражає людей, у яких, насамперед, ослаблений імунітет. Погане харчування, нервове або фізичне виснаження організму, а також незадовільні санітарні умови життя сприяють появі туберкульозу легенів. Слід зазначити, що туберкульоз широко поширений в певних соціальних групах: у осіб без певного місця проживання, ув'язнених.

Симптоми туберкульозу

Первинне захворювання часто може не мати симптомів туберкульозу. Тому заражена людина абсолютно не схожий на хворого. Проте пізніше можуть почати проявлятися наступні симптоми туберкульозу: підвищення температури тіла, сильна слабкість, пітливість. У людини знижується працездатність, він починає сильно худнути. Коли збудник туберкульозу легенів потрапляє в організм, то починає утворюватися первинний осередок запалення, який або ізолюється від тканин організму щільною капсулою, якщо у людини сильний імунітет, або поширюється з током крові в різні тканини. Організм отруюється продуктами життя мікобактерій, тому людина втрачає у вазі до десяти кілограм. Сильна пітливість, особливо вночі, відсутність апетиту, невелика температура - зазвичай пацієнти на ці симптоми туберкульозу не звертають уваги. На початку захворювання іноді не буває болів у грудях і немає кашлю, але пізніше всі ці симптоми туберкульозу починають проявлятися і турбувати хворого.

Якщо захворювання запускається, у людини з'являється кровохаркання, болю в грудях, можуть збільшитися лімфатичні вузли. Легенева тканина утворює порожнини - каверни: якщо роз'їдається посудину, то починається легеневе кровотеча. Хвороба все більше заміщає легкі сполучною тканиною, причому запалення йде вже і на інші органи, вогнища потрапляють на мозкові оболонки, розвиваючи туберкульозний менінгіт. Іноді зустрічається і туберкульозний сепсис. Необхідно на більш ранній стадії виявити ознаки туберкульозу, тоді хвороба буде добре піддаватися лікуванню. Захворювання, виявлене дуже пізно, практично невиліковно. Ознаки туберкульозу іноді дуже складно визначити звичайній людині, захворювання протікає непомітно і часто схоже на звичайну застуду. Кашель з виділенням мокроти більше трьох тижнів, кровохаркання, тривале підвищення температури, зниження ваги, підвищена стомлюваність повинні насторожити і дати привід негайно звернутися до лікаря і обстежитися на туберкульоз. Можуть бути й активні ознаки туберкульозу, в цьому випадку температура піднімається до 39 градусів, пацієнт відчуває сильні болі під грудиною і ззаду в області плеч- його мучить жорсткий сухий кашель і пітливість ночами. У цьому випадку також необхідно обстежитися, навіть якщо ознаки туберкульозу наявності.

Форми туберкульозу

Сьогодні існує багато форм туберкульозу. Найпоширеніша форма туберкульозу - це туберкульоз легень. При цьому інфекційний процес розвивається в легенях людини. Збудники цієї форми легко передаються здоровим людям повітряно-крапельним шляхом, а з потоком крові і лімфи палички легко проникають в інші органи.

Ще одна форма туберкульозу - туберкульоз кишечника. При цій формі відбуваються порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Збудник, в основному, може потрапити в організм людини із зараженою їжею, наприклад, при вживанні сирого молока. Діагноз цієї форми туберкульозу важко поставити, так як його ознаки дуже схожі з симптомами багатьох інших захворювань.

Туберкульоз кісток і суглобів зачіпає хребці і трубчасті кістки гомілок і стегон. Зазвичай ця форма є наслідком поширення інфекції з інших ділянок організму. Часто інфекція йде з легких. Ще одна форма - це туберкульоз сечостатевої системи. Захворювання діє на сечовий міхур, сечоводи і нирки. Якщо лікування не розпочато вчасно, то органи можуть деформуватися. Це призводить до різних ускладнень і патологій.

Всі форми туберкульозу небезпечні, тому необхідно звернення до лікаря при перших підозрах на захворювання.

Туберкульоз у дітей

Туберкульоз у дітей розвивається по-іншому. Так як у дитини до кінця не розвинена імунна система, то захворювання може прогресувати дуже швидко, що часто призводить до летального результату. Діти, які перевтомлюються, мають погане харчування, живуть в антисанітарних умовах, знаходяться в групі ризику. Важкий перебіг туберкульозу у дітей має змусити батьків уважно ставитися до стану дитини, її стомлюваності, підвищення температури. Будь-які підозрілі ознаки туберкульозу у дітей повинні стати приводом до негайного зверненням до лікарні.

Лікування туберкульозу

Лікування туберкульозу при ранньому виявленні захворювання завжди проходить успішно. Крім курсу антибіотиків пацієнтам призначають загальнозміцнюючі процедури - дихальну гімнастику, імунотерапію, фізіотерапію, вітаміни. Лікування туберкульозу повинен проводити тільки досвідчений фахівець. Важлива в запобіганні хвороби правильна профілактика туберкульозу.

Профілактика туберкульозу

Профілактика туберкульозу увазі поліпшення соціальних факторів життя і проведення специфічних робіт. Це боротьба з алкоголізмом і наркоманією, відмова від шкідливих продуктів, типу фаст-фуду, поліпшення екології в містах. Профілактика туберкульозу - вакцинація населення і регулярні флюорографічні обстеження, які дадуть можливість своєчасно почати лікування туберкульозу.

/Files/images/uchitelya/img14.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 383

Коментарi